Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

“All for Civil Rights”

African-American Congressmen, Judges & Lawmakers in South Carolina, Compiled by W. Lewis Burke

List of Lawyers

  1. Jonathan J. Wright, read Pa, Sept., 1868SC, Beaufort
  2. William J. Whipper, read Mich., Sept., 1868SC, Beaufort
  3. Robert B. Elliott, Sept., 1868SC, Aiken
  4. Macon B. Allen, read Maine, Nov.1869CCDec. 1875SC, Charleston
  5. George Lee, JJwright, June,1870 Circuit Court, Charleston
  6. John Patterson Green, Ohio Union, Sept. 20, 1870 CC, Bennettsville
  7. Edwin T. Belcher, Howard, Nov., 1871SC, Augusta, Ga.
  8. Eugene R.B. Belcher, Howard, Nov., 1871SC, Augusta, Ga.
  9. John F. Quarles, Howard, Nov., 1871SC, Augusta, Ga.
  10. Theophilus J. Minton, USC/ Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Columbia
  11. Robert DeLarge, Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Charleston
  12. W.H. Jones, Jr., Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Georgetown
  13. Stephen A. Swails, Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Kingstree
  14. Samuel J. Lee, Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Hamburg
  15. Henry J. Maxwell, Elliott/Whipper, Mar. 6, 1872SC, Bennettsville
  16. John L. Humbert, T.H. Cooke, May, 1872 CC, Orangeburg
  17. T.K. Sasportas, Cooke, May, 1872 CC, Orangeburg
  18. Lewis J. Taylor, Jr., M B Allen, June 11, 1872 CC, Charleston
  19. Richard H. Gleaves*, Unknown CC?, Beaufort
  20. James A. Bowley, MB Allen, Nov.16,1872CC, Charleston/Georgetown
  21. A.W. Watson, WJ Whipper, Nov.8,1872CC, Charleston/Aiken
  22. A.A. Bradley*, read Maine, 1873 CC?, Beaufort
  23. George C. Clyde, SJ Lee, Nov., 1873SC, Aiken
  24. Benjamin Byas, Whipper, June 6, 1874CC, Charleston
  25. Walter R. Jones, USC, Nov., 1874SC, Columbia
  26. John Hammond Fordham, 1874 CC, Orangeburg
  27. William Hannibal Thomas, Jan. 1875, Nov., 1876 SC, Newberry,
  28. Samuel Dickerson, CWButtz, Nov. 10,1875, CC, Charleston
  29. Joseph H. Boston, USC, July, 1875 CC, Newberry
  30. F.D.J. Lawrence, Buttz, 1875 CC April, 1882 SC, Charleston
  31. Daniel A. Straker, Howard, July, 1875SC, Charleston
  32. William F. Myers, Dec., 1875SC, Colleton
  33. T. McCants Stewart, USC, Dec., 1875SC, Sumter
  34. Thomas E. Miller, USC, Dec., 1875SC, Lawtonville
  35. William A. Hayne, Dec., 1875SC, Marion
  36. John M. Freeman, Jr., Dec., 1875SC, Charleston
  37. Samuel J. Bampfield, P.L. Wiggin, Dec., 1875SC, Beaufort
  38. Joseph H. Stuart, USC, Dec., 1875SC, Camden
  39. Francis L. Cardozo, USC, July, 1876SC, Columbia
  40. Thomas H. Wheeler, Howard, Oct.16,1873,CCApril,1876SCBeaufort,
  41. John Charles Mardenborough Seymour, March 24, 1876 CC, Edgefield
  42. Styles L. Hutchins,, USC, Nov., 1876 SC, Columbia
  43. Joseph W. Morris, USC, Nov., 1876 SC, Columbia
  44. Richard T. Greener, USC, Dec., 1876 SC, Columbia
  45. Laurence Cain, USC, 1876 CC, Edgefield
  46. Samuel J. Picksley, 1876CC, Hamburg
  47. L.S. Langley, whipper, Feb. 1877 CC, Beaufort
  48. A.H. Ezekiel, whipper, Feb. 1877 CC, Beaufort
  49. Dempser W. Powell, Whipper, Feb. 1877 CC, Beaufort

Reconstruction Ends (all subsequent admitted by the Supreme Court unless indicated)

  1. Henry B. Johnson, USC, Nov., 1877, Charleston
  2. Joshua Williams Polite, May, 1879, Charleston
  3. William J. Bowen, Lee, Dec., 1881, Charleston
  4. Robert Lloyd Smith, Claflin, 1882, Charleston
  5. George O. Marshall, Claflin, 1883, Charleston
  6. William F. Holmes, Claflin, Dec., 1883, Charleston
  7. Talley R. Holmes, Allen, May, 1884, Columbia
  8. John B. Edwards, Allen, May, 1884, Columbia
  9. Peter Flynn Oliver, Allen, May, 1884, Columbia
  10. Robert A. Stewart, Allen, May, 1884, Columbia
  11. Major D. McFarlan, Dec., 1884, Cheraw
  12. John F. Brown, Howard, 1884, Colleton
  13. E.C.C. Washington, Allen, May, 1885, Columbia
  14. Benjamin E. Watson, Allen, May, 1885, Columbia
  15. E.J. Sawyer, Allen, May, 1885, Bennettsville
  16. J.C. Whittaker, May, 1885, Charleston
  17. Edward J. Dickerson, Allen, Dec., 1885, Aiken
  18. Thomas J. Reynolds, Dec., 1885, Beaufort
  19. Robert C. Browne, Lee, May, 1886, Charleston
  20. Paris Simkins, USC, Nov., 1886, Edgefield
  21. A.S. Bascomb, Dec., 1886, Beaufort
  22. Andrew E. Hampton, Allen, May, 1887, Columbia
  23. Thomas A. Saxon, Allen, May, 1887, Laurens
  24. Wm. W. Still, May, 1887, Beaufort
  25. Julius I. Washington, Whipper, Dec., 1887, Beaufort
  26. Seymour E. Smith, 1888, Aiken
  27. Casper G. Garrett, Allen, May, 1890, Laurens
  28. Butler W. Nance, Allen, May, 1890, Newberry
  29. Zachariah D. Greene, Allen, Dec., 1890, Georgetown
  30. Walton W. Williams, Allen, Dec., 1890, Columbia
  31. Dock J. Jordan, Allen, May, 1892, Columbia
  32. Isaiah R. Reed, 1893, Beaufort
  33. Julian L. Mitchell, Allen, 1893, Monck’s Corner
  34. W.T. Andrews, Dec., 1894, Sumter
  35. T. St. Marks Sasportas, Lee, May, 1895, Charleston

1895 Constitution

  1. E.B. Burroughs, May 21, 1896, Cheraw
  2. Edward R. Culler, Dec. 18, 1896, Charleston
  3. Jacob Moorer, Dec. 18, 1896, Orangeburg
  4. E. Woodbury Brinkins, Allen, May, 1897, Columbia
  5. Eugene R. Hayne, Allen, May, 1897, Charleston
  6. John A. Gaillard, Shaw, May, 1897, Charleston
  7. Mark A. Williams, Shaw, May, 1897, Charleston
  8. Thomas T. Hilton, Allen, Dec., 1897, Marion
  9. Green Jackson, Allen, May, 1898, Columbia
  10. S.S. Davis, 1898, Darlington
  11. Alonzo E. Twine, May, 1899, Charleston
  12. Edward F. Smith, Dec., 1900, Mt. Pleasant
  13. Daniel B. Summers, 1901, Charleston,
  14. Marion J. Frederick, 1903, Orangeburg, Sumter
  15. T.T. Henry, 1903CC, Columbia
  16. John Adams, 1905, Columbia
  17. Nathaniel J. Frederick, read, 1913, Columbia
  18. Shadrack Morgan, Howard, 1919, Orangeburg,
  19. William A. Dart, Boston U., 1919, Charleston
  20. Booker T. Smith, 1920CC, Spartanburg
  21. Herbert F. McGirt, Howard, 1922, Camden
  22. Arthur Chester Platt, BU, 1922, Spartanburg
  23. Esau Allen Parker, 1924, Columbia,Sumter
  24. Charles English Washington, Howard, 1924, Beaufort

  25. Harold R. Boulware, How., 1940, Columbia
  26. Harold A. Stevens, BC, 1941, Columbia
  27. Cassandra Maxwell, How, 1941, Orangeburg,
  28. W. F. Robinson, How, 1941, Columbia,
  29. William B. James, Robt Terrell, 1947, Sumter
  30. Benner C. Turner, SCStf, 1948, Orangeburg
  31. Richard Fields, How, 1948, Charleston
  32. Lincoln C. Jenkins, Jr., How, 1949, Columbia,
  33. Albert A. Kennedy, SCSt, 1950, Columbia
  34. Julius Thomas Williams, Jr., scst, 1950, Orangeburg

All by Written Examination

  1. Matthew J. Perry, SCSt, 1951, Columbia
  2. Donald James Sampson Temple, 1951, Sumter
  3. W. Newton Pough, SCSt, 1952, Orangeburg
  4. Charles E. Washington, Jr. How, 1952, Beaufort
  5. Ira W. Claiborne, Lincoln, 1952, Charleston,
  6. William W. Bennett, SCSt, 1953, Lane
  7. Frank E. Cain, SCSt, 1953, Bennettsville
  8. Vernoid R. Bunch, SCSt, 1953, Georgetown
  9. Leo J. Kerford, Kansas, 1954, Orangeburg
  10. John H. Wrighten, SCSt, 1953, Charleston
  11. John E. McCall, SCSt, 1953, Cheraw
  12. Ernest A. Finney, Jr., SCSt, 1954, Orangeburg
  13. Cleveland Stevens, SCSt, 1954, Loris
  14. Willie T. Smith, Jr., SCSt, 1954, Columbia
  15. Herman G. Boyd, SCSt, 1954, Columbia
  16. Elliott D. Turnage, Harvard, 1954, Darlington
  17. James Miles Hinton, Jr., American, 1954, Columbia
  18. Edgar E. Thompson, SCSt, 1954, Spartanburg
  19. Lemarquis DeJarmon, SCSt f, 1955, Orangeburg
  20. Blinzy L. Gore, SCSt f, 1955, Orangeburg
  21. John J. Rodgers, SCSt, 1955, Walhalla
  22. Suzanna Blackwell, 1956, Hodges
  23. Mack Evans Davis, SCSt, 1957, Varnville
  24. Aaron Harvey, read law & Lasalle cor 1957, Charleston
  25. Paul Rainey Webber III, SCSt, 1958, Orangeburg
  26. Bernard R. Fielding, BU., 1958, Charleston
  27. Alphonso Walter Pendergrass, SCSt, 1959, St. Stephens
  28. Russell Brown, SCSt, 1959, Ravenel
  29. Mordecai C. Johnson, Howard, 1960, Florence
  30. Fred Henderson Moore, Howard, 1960, Charleston
  31. Arthur J. Howard Clement III, How., 1960, Charleston
  32. Leroy Nesbitt, Howard, 1960, Charleston
  33. Ned Edward Felder, SCSt, 1961, Charleston
  34. Benjamin L. Cook, Jr., read law, 1961, Charleston,
  35. Hemphill P. Pride II, FlaA&M, 1963, Columbia
  36. Ruben Lee Gray, SCSt, 1963, Hemingway
  37. Zack E. Townsend, SCSt, 1963, Orangeburg
  38. Earl Coblyn, SCSt f, 1963, Orangeburg,
  39. Dorothy V. Sampson, NCCU, 1964, Sumter
  40. Ernest Simmons, Jr., SCSt, 1964, Columbia
  41. Franklin R. DeWitt, SCSt, 1964, Conway
  42. Thomas D. Broadwater, Jr., FlaA&M, 1966, Columbia
  43. George A. Payton, SCSt, 1966, Charleston
  44. George Allen Anderson, SCSt, 1966, Aiken
  45. Danny E. Martin, SCSt, 1966, Charleston
  46. Damon George Thomas, SCSt, 1966, Charleston
  47. Johnny Lake, Jr., USC, 1967, Greenwood,
  48. Jasper Marshall Cureton, USC, 1967, Columbia
  49. Ernest G. Deveaux, SCSt, 1967, Charleston
  50. George Marion Crawford, SCSt, 1967, Orangeburg,
  51. James L. Felder, Howard, 1968, Columbia
  52. Isaac Samuel Leevy Johnson, USC, 1968, Columbia